Categories
Shuttle Valves 1968D2003
Description
• Two Inlets & One Outlet
• Poppet construction
• Low Maintenance
• Tolerant of Dirty Air
Additional information
| Actuation | Pneumatic |
|---|---|
| Ambient Temperature | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| Application | High Flow |
| Avg Cv | 2 |
| Construction | Poppet |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Function | 2/2 |
| Height | 2.13 in (54 mm) |
| Inlet Pipe Size | 1/4" |
| Length | 2.64 in (67 mm) |
| Media Temperature | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| Mounting Type | In-line |
| Operating Pressure | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| Outlet Pipe Size | 1/4" |
| Series | 19 |
| Thread Type | NPT |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Valve Type | Shuttle Valve |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Width | 1.25 in (32 mm) |



