Categories
Flow Controls 1968A1008
Description
• Low profile, high capacity & right angle series available
• Available with NPT & BSPP port threads
• Low profile series includes slot & knob adjustment options
• High capacity series includes inline & offset orientation options
• Right angle series includes slot & knob adjustment options
Additional information
| Adjustment | Slot |
|---|---|
| Actuation | Pneumatic |
| Ambient Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Application | General |
| Avg Cv | 0.3 |
| Construction | Poppet |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Function | 2/2 |
| Height | 1.4 in (36 mm) |
| Inlet Pipe Size | 1/8" |
| Length | 0.63 in (16 mm) |
| Media Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Mounting Type | In-line |
| Operating Pressure | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| Outlet Pipe Size | 1/8" |
| Profile | Right Angle |
| Series | 19 |
| Thread Type | NPT |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Valve Type | Flow Control Valve |
| Weight | 0.06 lb (0.03 kg) |
| Width | 1.0 in (25 mm) |


