27 Series Lockout L-O-X® Valves Y2783A8016
Description
• Dirt tolerant, wear compensating for quick response and high flow capacity
• Operated like the manual lockout L-O-X® valve, the position of the red handle indicates instantaneous full flow pressurizing or exhausting capability
• Allows the air supply to be turned on or off by remote electrical control when valve is not in the lockout position
• Full size exhaust ports (equal to or larger than supply) provide rapid exhaust of downstream air and are threaded for silencers or remote exhaust lines
• Design only allows the valve to be lockable in the OFF position
• Fluorocarbon slipper seals for easy shifting, even after long periods of inactivity
• Includes integrated sensor port for pressure verification with either a visual pop-up indicator or electrical pressure switch
Additional information
| Actuation | Pneumatic |
|---|---|
| Ambient Temperature | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| Body Size | 1-1/4" |
| CSA/UL Certification | Yes |
| Construction | Poppet |
| Cv (1-2) | 30 |
| Cv (2-3) | 31 |
| EAC Declaration | Yes |
| Exhaust Size | 1-1/2" |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Function | 3/2 Single Pilot |
| Height | 8.52 in (216 mm) |
| Inlet Size | 1-1/2" |
| Length | 7.94 in (202 mm) |
| Media Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Mounting Type | In-line |
| Operating Pressure | 15 to 150 psig (1 to 10 bar) |
| Outlet Size | 1-1/2" |
| PL Rating | PL c |
| Poppet/Spool Material | Acetal and Stainless Steel |
| Safety Category | Category 1 |
| Safety Integrity Level | SIL 2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Series | 27 |
| Soft Start | Not Included |
| Thread Type | NPT |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Weight | 7.0 lb (3.2 kg) |
| Width | 6.80 in (173 mm) |


