Categories
High-Capacity Series 5112B6009
Description
• Inline mounting
• High-strength polycarbonate bowl with steel shatterguard; optional aluminum bowl with sight glass
• Sight-feed or wick-feed design
• External adjusting knob; removable for tamper resistance (sight-feed)
• Internal adjustment for wick-feed
Additional information
| Ambient Temperature | 40 to 175 F (4 to 79 C) |
|---|---|
| Bowl Size | 35 oz (1035 ml) |
| Bowl Type | Metal |
| Construction | Sight Feed |
| Fill Method | Fill Port |
| Flow Media | Compressed Air |
| Inlet Pressure Range | Up to 200 psig (14 bar) |
| Maximum Flow | 450 scfm |
| Media Temperature | 40 to 175 F (4 to 79 C) |
| Mounting Type | In-line |
| Port Size | 1" |
| Port Thread | NPT |
| Port Type | Threaded Ports |

