Categories
Pedal & Treadle Valves 3643A2001
Description
• Reliable poppet design
• 3/2 and 4/2 normally closed Pedal & Treadle Valves
• 5/2 Foot Pedal Valves are convertible to a 3-way function
• Ruggedly-built for extended life
Additional information
| Actuation | Manual Treadle Valve |
|---|---|
| Ambient Temperature | -30 to 175 F (-34 to 80 C) |
| Application | General |
| Avg Cv | 1.2 |
| Construction | Poppet |
| Default Position | Normally Closed |
| Exhaust Pipe Size | 1/4" |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Function | 3/2 |
| Height | 1.9 in (48 mm) |
| Inlet Pipe Size | 1/4" |
| Length | 3.44 in (87 mm) |
| Media Temperature | -30 to 175 F (-34 to 80 C) |
| Mounting Type | In-line |
| Operating Pressure | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| Outlet Pipe Size | 1/4" |
| Return | Detented |
| Series | 36 |
| Thread Type | NPT |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Valve Type | Directional Control |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| Width | 6.0 in (152 mm) |


