Standard Temperatures [Classic 27 Series] 2776B6001Z
Description
• Poppet valves
• Inline mounted
• High Flow Rate
• Internal or external; easily field-convertible for use with an external pilot supply
• Consistent response time over the life of the valve
Additional information
| Service Kits | 411B04105: 110/50; 110-120/60 Solenoid Coil |
|---|---|
| Actuation | Electrical |
| Ambient Temperature | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| Application | General |
| Connection | Hardwired |
| Construction | Poppet |
| Cv (1-2) | 19 |
| Cv (1-4) | 19 |
| Cv (2-3) | 26 |
| Cv (4-3) | 26 |
| Default Position | Normally Open |
| Duty Rating | Continuous Duty |
| Exhaust Pipe Size | 1-1/2" |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Function | 4/2 Single Solenoid |
| Height | 10.32 in (262 mm) |
| Inlet Pipe Size | 1" |
| Manual Override | Non-locking |
| Media Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Mounting Type | In-line |
| Operating Pressure | 15 to 150 psig (1 to 10 bar) |
| Outlet Pipe Size | 1" |
| Pilot Supply Minimum | equal to or greater than inlet pressure |
| Pilot Type | Internal/External |
| Poppet/Spool Material | Acetal and Stainless Steel |
| Power Consumption | 190 VA inrush, 40 VA holding on 50 or 60 Hz |
| Return | Spring |
| Seal Material | Buna-N |
| Series | 27 |
| Size | 1-1/4" |
| Thread Type | NPT |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Valve Type | Directional Control |
| Voltage | 110/120 VAC |
| Weight | 11.3 lb (5.1 kg) |
| Width | 6.49 in (165 mm) |
![Standard Temperatures [Classic 27 Series] 2776B6001Z](https://spartanindustrial.com/wp-content/uploads/sites/13/2025/08/21-27_SlC_4-2_lg-1.png)
