Standard Temperatures [Classic 27 Series] 2776B3001W
Description
• Poppet valves
• Inline mounted
• High Flow Rate
• Internal or external; easily field-convertible for use with an external pilot supply
• Consistent response time over the life of the valve
Additional information
| Service Kits | 411B0416: 24 VDC Solenoid Coil |
|---|---|
| Actuation | Electrical |
| Ambient Temperature | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| Application | General |
| Connection | Hardwired |
| Construction | Poppet |
| Cv (1-2) | 2.9 |
| Cv (1-4) | 2.9 |
| Cv (2-3) | 4.2 |
| Cv (4-3) | 4.2 |
| Default Position | Normally Open |
| Duty Rating | Continuous Duty |
| Exhaust Pipe Size | 1/2" |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Function | 4/2 Single Solenoid |
| Height | 7.14 in (181 mm) |
| Inlet Pipe Size | 3/8" |
| Length | 3.75 in (95 mm) |
| Manual Override | Non-locking |
| Media Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Mounting Type | In-line |
| Operating Pressure | 15 to 150 psig (1 to 10 bar) |
| Outlet Pipe Size | 3/8" |
| Pilot Supply Minimum | equal to or greater than inlet pressure |
| Pilot Type | Internal/External |
| Poppet/Spool Material | Acetal and Stainless Steel |
| Power Consumption | 20 watts |
| Return | Spring |
| Seal Material | Buna-N |
| Series | 27 |
| Size | 3/8" |
| Thread Type | NPT |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Valve Type | Directional Control |
| Voltage | 24 VDC |
| Weight | 3.0 lb (1.4 kg) |
| Width | 3.91 in (99 mm) |
![Standard Temperatures [Classic 27 Series] 2776B3001W](https://spartanindustrial.com/wp-content/uploads/sites/13/2025/08/21-27_SlC_4-2_sm-2.png)


