Categories
27 Series Pilot Operated Check Valves 2768D3904
Description
• Poppet construction for near zero leakage
• Manual or remote trapped pressure release when pressure is removed from the Blowdown Signal Port (BP)
• Inline Mounting
Additional information
| Service Kits | 1263K77: VBA KIT 3/8,1/2 PO CHECK |
|---|---|
| Actuation | Pneumatic |
| Ambient Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| CE Certification | No |
| CSA/UL Certification | No |
| Construction | Poppet |
| DGUV Certification | No |
| Default Position | Normally Closed |
| EAC Declaration | Yes |
| Flow Media | Filtered Air |
| Height | 3.11 in (78.9 mm) |
| Length | 3.38 in (85.9 mm) |
| Media Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Mounting Type | In-line |
| Operating Pressure | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| PL Rating | PL c |
| Poppet Material | Acetal and Stainless Steel |
| Port 1 Size | 3/8" |
| Port 2 Size | 3/8" |
| Ports 1-2 Flow | 2.9 Cv (2854 Nl/min) |
| Pressure Release Type | Manual Pressure Relief |
| Safety Category | Category 1 |
| Safety Integrity Level | SIL 2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Series | 27 |
| Thread Type | NPT |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Valve Function | 2/2 Pneumatic PO Check |
| Weight | 2.3 lb (1.1 kg) |
| Width | 2.38 in (60.5 mm) |


