Low/High Temperatures [Classic 21 Series] 2156B6011
Description
• 1/4″ to 1 1/2″ Port Sizes
• 2, 3 or 4-way valves
• High Temperature and Low Temperature Applications
• Readily Adaptable to Vacuum Service
• Extreme Temperature Range Options including up to 300° F (150° C) for pressure controlled models and down to -40° F (-40° C) with Buna-N Seals
Additional information
| Service Kits | 259K77: SEAL KIT BAS 3/4 4W 21 HI SG |
|---|---|
| Actuation | Pneumatic |
| Ambient Temperature | 0 to 250 F (-17 to 122 C) |
| Application | High Temperature |
| Construction | Poppet |
| Cv (1-2) | 7.8 |
| Cv (1-4) | 7.8 |
| Cv (2-3) | 26 |
| Cv (4-3) | 26 |
| Default Position | Normally Open |
| Duty Rating | Continuous Duty |
| Exhaust Pipe Size | 1" |
| Fluid Media | Filtered air |
| Function | 4/2 Single Pilot |
| Height | 5.78 in (147 mm) |
| Inlet Pipe Size | 1" |
| Length | 5.15 in (131 mm) |
| Media Temperature | 0 to 300 F (-17 to 150 C) |
| Mounting Type | In-line |
| Operating Pressure | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| Outlet Pipe Size | 1" |
| Pilot Supply Minimum | Equal to or greater than inlet pressure |
| Pilot Type | External |
| Poppet/Spool Material | Aluminum and Stainless Steel |
| Return | Spring |
| Seal Material | Fluorocarbon |
| Series | 21 |
| Size | 3/4" |
| Thread Type | NPT |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Valve Type | Directional Control |
| Weight | 5.8 lb (2.6 kg) |
| Width | 4.63 in (118 mm) |
![Low/High Temperatures [Classic 21 Series] 2156B6011](https://spartanindustrial.com/wp-content/uploads/sites/13/2025/08/21_Series_SlC_3-2_md.png)
